HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлез
Главно мени

--------------------
--------------------
--------------------
 
Latest topics
» Постхумно уште две награди за Тоше во Хрватска
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeПон Jул 19, 2010 8:21 pm by Anali

» Nokia 8800 Gold Arte Triband 3G Unlocked Phone......500Euros
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:28 pm by Jake100

» Canon LEGRIA HF20 HD Camcorder.......600Euros
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Canon EOS 450D 12MP DSLR Camera---300Euro
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Apple iPhone 3G S 32GB(Speed) Quadband 3G HSDPA GPS Unlocked Phone....300Euros
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:26 pm by Jake100

» Nikon D700 12MP DSLR Camera---800Euro
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:25 pm by Jake100

» Koji je poslednji film koji ste gledali?
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:23 pm by sonja_tose

» BUKET ZA TOSETA- Kurir 21.05.2008
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:18 pm by sonja_tose

» tose angel
Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:01 pm by sonja_tose

Радио во живо
 
 
 
 

Share
 

 Проектот „Крушево - етно град“ награден

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 46
Join date : 2008-04-05
Age : 35
Местолокација : Krusevo

Проектот „Крушево - етно град“ награден Empty
ПишувањеПредмет: Проектот „Крушево - етно град“ награден   Проектот „Крушево - етно град“ награден I_icon_minitimeВто Јан 20, 2009 2:28 pm

Проектот „Крушево - етно град“ награден

Факултетот за туризам од Скопје денеска ја додели плакетата за најдобра идеја за промоција на туризмот во Република Македонија на невладината огранизација „Прима центар“ за проектот „Крушево - етно град“.

Признанието и поддршката, според Ранко Петровиќ од „Прима центар“, е поради тоа што проектот е самоодржлив и парите вложени во него ќе бидат вратени за околу две години.

- Идејата е да се врати Крушево за време на Илинденското востание во 1903 година. Замислата е локалното население, облечени во комитски и турски носии, да шета низ градот и да бидат атракција за сите кои ќе го посетат местото. Сакаме да направиме драмска претстава под отворено небо, рече Петровиќ.

Тој додаде дека наскоро ќе започне подготовката за локалното население, како тие да се однесуваат и да ги уредуваат собите и куќите за сместување на туристите, или ако има потреба да се реновираат.

- Планираме за пет години градот да има 2.000 легла. Во сите сезони Крушево може да биде атрактивна дестинација, но потребна е и голема активност од локалното население, иако веќе постои голем интерес од нивна страна, истакна Петровиќ.

Министерството за култура годинава одобри средства од буџетот за започнување на проектот кој годинава треба да стартува.

- Заради вработување на локалното население, нашата замисла е жените од градот да ги шијат костимите. Планираме за 6-7 години да нема ниту еден невработен жител во Крушево, рече Петровиќ, кој се заблагодари за поддршката од Факултетот за туризам и нагласи дека уште многу организации и институции треба да се вклучат во проектот за тој побрзо да биде завршен.


Извор: www.alfatv.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
http://krusevo.macedonianforum.net
 
Проектот „Крушево - етно град“ награден
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Новости :: Актуелни новости-
Отиди до: