HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлез
Главно мени

--------------------
--------------------
--------------------
 
Latest topics
» Постхумно уште две награди за Тоше во Хрватска
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeПон Jул 19, 2010 8:21 pm by Anali

» Nokia 8800 Gold Arte Triband 3G Unlocked Phone......500Euros
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:28 pm by Jake100

» Canon LEGRIA HF20 HD Camcorder.......600Euros
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Canon EOS 450D 12MP DSLR Camera---300Euro
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Apple iPhone 3G S 32GB(Speed) Quadband 3G HSDPA GPS Unlocked Phone....300Euros
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:26 pm by Jake100

» Nikon D700 12MP DSLR Camera---800Euro
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:25 pm by Jake100

» Koji je poslednji film koji ste gledali?
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:23 pm by sonja_tose

» BUKET ZA TOSETA- Kurir 21.05.2008
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:18 pm by sonja_tose

» tose angel
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:01 pm by sonja_tose

Радио во живо
 
 
 
 

Share
 

 Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 46
Join date : 2008-04-05
Age : 35
Местолокација : Krusevo

Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево Empty
ПишувањеПредмет: Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево   Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево I_icon_minitimeПон Јан 19, 2009 1:16 pm

Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево

Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево Krusevo

Над 2500 туристи од Србија, Словенија, Хрватска, Холандија и од повеќе градови во Македонија престојуваат во Крушево. Во хотелите Монтана и Панорама, во детското одморалиште Шула Мина слободни места нема. И приватните сместувачки капацитети целосно се исполнети. По пет години угостителите и крушевчани почувствуваа недостиг од сместувачки капацитети. Велат да имаше уште 1000 легла ќе беа резервирани до крајот на оваа зимска сезона.


„Престојуваат околу 2000 туристи во Крушево, капацитетот беше 1300 легла. Немаа можност да дојдат уште 100 туристи„ изјави Дора Стеваноска туристички сојуз од Крушево.

Скијачките терени на Станич, Гумење, гробот на Тоше и манастирот Свето Преображение се најпосетуваните места.

„Причината за нашето доаѓање беше нашиот ангел Тоше Проески. Како скијач повеќе ја скијам стазата, минатата година стазата беше добра, првите денови одевме по стаза а сега сме на терените горе„ , рече еден од туристите.

И, во детското одморалиште Шула Мина над 350 деца од Скопје, Штип, Прилеп и од други градови, незаборавно го минат зимскиот распуст.

„Тука сме веќе три дена имаме впечаток дека децата се задоволни од сместувањето, услугата од хигиената која што е на навистина на високо ниво. А покрај сето тоа највпечатливо и најзанимливо за нив е глетката на самата планина, школата за скијање која што ја посетуваат и навистина е прекрасно и се презадоволни„ , рече Јулијана Сулева наставник од Штип.

Поучени од годинашново искуство, туристичките работници и крушевчани, конечно разбраа дека градот и околните рекреативните места стануваат се поатрактивни за домашните и за странските туристи. Дека им се потребни дополнителни инвестиции кои ќе овозможат пристап до големите скијачки терени на Мусица. И, нови содржини кои дополнително ќе придонесат престојот во овој етно градот, по интересен и по забавен.


Извор: www.kanal5.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
http://krusevo.macedonianforum.net
 
Над 2500 туристи од земјава и странство престојуваат во Крушево
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Новости :: Актуелни новости-
Отиди до: