HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлез
Главно мени

--------------------
--------------------
--------------------
 
Latest topics
» Постхумно уште две награди за Тоше во Хрватска
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeПон Jул 19, 2010 8:21 pm by Anali

» Nokia 8800 Gold Arte Triband 3G Unlocked Phone......500Euros
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:28 pm by Jake100

» Canon LEGRIA HF20 HD Camcorder.......600Euros
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Canon EOS 450D 12MP DSLR Camera---300Euro
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Apple iPhone 3G S 32GB(Speed) Quadband 3G HSDPA GPS Unlocked Phone....300Euros
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:26 pm by Jake100

» Nikon D700 12MP DSLR Camera---800Euro
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:25 pm by Jake100

» Koji je poslednji film koji ste gledali?
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:23 pm by sonja_tose

» BUKET ZA TOSETA- Kurir 21.05.2008
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:18 pm by sonja_tose

» tose angel
Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:01 pm by sonja_tose

Радио во живо
 
 
 
 

Share
 

 Тоше ќе добие своја улица во Скопје

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 46
Join date : 2008-04-05
Age : 35
Местолокација : Krusevo

Тоше ќе добие своја улица во Скопје Empty
ПишувањеПредмет: Тоше ќе добие своја улица во Скопје   Тоше ќе добие своја улица во Скопје I_icon_minitimeЧет Јан 15, 2009 6:02 pm

Тоше Проески во скопската населба Ново лисиче ќе добие улица со свое име, во која ќе има поставено фонтана направена во негова чест


Тоше ќе добие своја улица во Скопје 20090115130542

Трагично починатиот македонски пејач Тоше Проески ќе добие своја улица, која што градските власти ќе ја уредат како плоштад, а најавено е и дека ќе потсетува на њујоршкиот Централ Парк.


‘Паркот по величина ќе биде далеку помал од познатиот њујоршки парк, но дури и прочуениот архитект Олмстед би можел да позавиди на суптилноста на ова дело’, изјави професорот Ѓорѓи Константиновски, член на комисијата која што одлучуваше за победникот.
Во трката за тој проект победи младиот архитект Филип Богатинов.

На улицата ќе доминираат два кружни плоштади на самиот влез како и два на излезот од улицата. На централниот плоштад ќе биде поставена статуа која ќе ги представува членовите на бендот, а во средината ќе има фонтана каја пак ќе го представува трагично починатиот пејач.

‘Тоше беше и ќе остане идол на младите во Македонија и на Балканот. Затоа решивме да направиме простор каде што младите луѓе ќе се присетуваат на Проески.Ние одредивме тоа да биде улицата која што досега се викаше Детска улица’, истакна градоначалникот на Скопје Кирил Тодоровски.


Извор: www.sekojden.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
http://krusevo.macedonianforum.net
 
Тоше ќе добие своја улица во Скопје
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Новости :: Архива на новости-
Отиди до: