HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлез
Главно мени

--------------------
--------------------
--------------------
 
Latest topics
» Постхумно уште две награди за Тоше во Хрватска
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeПон Jул 19, 2010 8:21 pm by Anali

» Nokia 8800 Gold Arte Triband 3G Unlocked Phone......500Euros
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:28 pm by Jake100

» Canon LEGRIA HF20 HD Camcorder.......600Euros
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Canon EOS 450D 12MP DSLR Camera---300Euro
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Apple iPhone 3G S 32GB(Speed) Quadband 3G HSDPA GPS Unlocked Phone....300Euros
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:26 pm by Jake100

» Nikon D700 12MP DSLR Camera---800Euro
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:25 pm by Jake100

» Koji je poslednji film koji ste gledali?
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:23 pm by sonja_tose

» BUKET ZA TOSETA- Kurir 21.05.2008
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:18 pm by sonja_tose

» tose angel
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:01 pm by sonja_tose

Радио во живо
 
 
 
 

Share
 

 МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА

Go down 
АвторПорака
Patricija-TOSE TE SAKAM

Patricija-TOSE TE SAKAM

Број на мислења : 15
Join date : 2008-08-07
Age : 25
Местолокација : stip

МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА Empty
ПишувањеПредмет: МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА   МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА I_icon_minitimeПет Окт 17, 2008 1:40 pm

МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА 16541810Разбиени
камбани, храмови со ширум отворени врати, повеќечасовна црковна служба,
топила од свеќи, солзи и река од луѓе со болен трепет во срцето. Вака
изгледаше Крушево на годишниот помен од смртта на непреболената
македонска ѕвезда Тоше Проески. Точно пред една година неговото
срце престана да чука во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во
Хрватска. На тажната годишнина топлото есенско сонце во Крушево беше
немоќно да го стопи студенилото во душата што им остана на роднините,
пријатели, обожаватели.
Имаше посетители од цела Македонија, Србија, Хрватска, Босна, но и
од подалечни земји. Липаа додека траеше парастосот во црквата, а потоа
со наведнати глави и тешки чекори го посетија неговото вечно
почивалиште на Гумење. Изминатите 12 месеци беа премалку за да ги
секнат солзите. Никој не може да ни ја излечи болката. Премалку ни беа
неговите 26 години иако некој и сто години да проживее не може толку
срца да освои - шепотеа луѓето меѓусебно свиени во тага.
РЕКА ОД СОЛЗИ

Црковните ѕвона на „Успение на
Пресвета Богородица“, црква оддалечена само неколку метри од семејниот
дом на Тоше, уште во седум часот изутрината ги повикаа верниците да се
помолат за неговата душа. Храмот за кусо време стана претесен да ги
собере сите што сакаа да запалат свеќа и да му го осветлат патот кон
рајот. Од свеќи на шнаданите немаше место. Солзи се тркалаа колку по
стаклата толку и низ лицата додека присутните ја бакнуваа сликата на
Тоше ставена меѓу иконите, како и тој да е светец. Тричасовната црковна
служба ја држеше владиката Петар, а семејство на Проески зеде света
причест.- Само Господ знае кои се светци, но факт е дека духот на Тоше е
обединувачки дух на македонските и балканските простори. Неговата душа,
која имала допир со која било друга душа оставила траги на љубов,
почит, чесност, на достоинствена инспирација за добри дела. Неговата
прерана смрт натера многумина да ја разберат пораката на животот, да го
исполнат со добри дела - изјави владиката Петар. Родителите на Тоше,
неговата сестра и внуците изгледаа подеднакво скршени како пред една
година. Солзите не пресушуваа, како ни воздишките и тивкиот плач што се
откинуваше од душата. Кој е тој што може да им даде утеха за една
ваква загуба? Тие живеат со својата болка и нема ништо што може да ги
утеши. Исто е и со цело Крушево, зашто живееме во сурова реалност без
него - воздивна нивниот прв сосед Јане Андревски. Облеана во солзи на
парастосот присуствуваше и менаџерката на Проески, Лилјана Петровиќ.
Крушевчани и' ја понудија топлата прегратка делејќи го непреболот со
неа.
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА 960b0f11
СТИХОЗБИРКА ЗА ТОШЕ

По парастосот река од
стотици луѓе се упати кон вечниот дом на прерано починатата ѕвезда.
Луѓето го бакнуваа застаклениот плакат, палеа свеќи, гробот и малиот
параклис никнат крај него ги покриваа со мечиња, бели рози и со
напишани стихови.
- Првата песна ја напишав на денот кога почина зашто силните емоции не
можев да ги задржам во мене. Од тоа чувство се изроди цела стихозбирка
со наслов „Ни едно време нема да те избрише“, која денеска бесплатно им
ја делам на неговите обожаватели - изјави Ружа Димитриовска, поетеса од
Прилеп. Ликот на Проески наѕираше од сите страни. Уште од влезот, каде
што посетителите ги пречекува со раширени раце, па до стотината постери
залепени на уличките.- Уште многу време Крушево ќе ја чувствува непремостливата и
неизбришлива тага по Тоше. Сеќавањата се подеднакво силни и болни како
и пред една година. Неговиот роденден, 25 јануари, го прогласивме за
општински ден на хуманоста. Иницијатива е тој да прерасне во национален
ден на хуманоста - изјави градоначалничката Лефкија Гаџоска. Токму на
Тошевиот роденден треба да се удрат темелите на новиот Меморијален
комплекс, кој ќе се гради во негов спомен. Идното лето ќе се исполни и
една од неговите најголеми желби, ќе се освети манастирот „Св.
Преображение“ над Крушево, каде што тој го наоѓаше својот духовен мир.Билборди со ликот на Тоше во Загреб
На иницијатива на хрватските обожаватели од фан-клубот на Тоше, 26
билборди со ликот на трагично починатата ѕвезда вчера осамнаа низ
Загреб. На нив е испишан стихот: „Милион срца, една молитва“ од песната
„Македонија навива за нас“, на авторот Александар Митевски, која беше
избрана за навивачка химна на македонските репрезентации. Членовите на
фан-клубот денеска ќе ја посетат македонската православна црква во
Загреб, да запалат свеќа за покој на неговата душа. Бројката од 26
билборди ја симболизира возраста на Тоше. МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА D41c0510
Вратете се на почетокот Go down
 
МОЛК,ТАГА,ПЛАЧ...БЕЗ НАШИОТ ТОШКА
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Новости :: Архива на новости-
Отиди до: