HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлез
Главно мени

--------------------
--------------------
--------------------
 
Latest topics
» Постхумно уште две награди за Тоше во Хрватска
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeПон Jул 19, 2010 8:21 pm by Anali

» Nokia 8800 Gold Arte Triband 3G Unlocked Phone......500Euros
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:28 pm by Jake100

» Canon LEGRIA HF20 HD Camcorder.......600Euros
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Canon EOS 450D 12MP DSLR Camera---300Euro
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Apple iPhone 3G S 32GB(Speed) Quadband 3G HSDPA GPS Unlocked Phone....300Euros
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:26 pm by Jake100

» Nikon D700 12MP DSLR Camera---800Euro
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:25 pm by Jake100

» Koji je poslednji film koji ste gledali?
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:23 pm by sonja_tose

» BUKET ZA TOSETA- Kurir 21.05.2008
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:18 pm by sonja_tose

» tose angel
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:01 pm by sonja_tose

Радио во живо
 
 
 
 

Share
 

 Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 46
Join date : 2008-04-05
Age : 35
Местолокација : Krusevo

Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше   Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 4:50 pm

Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше

Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше Tose_koncert7

Големиот хуманитарен меѓународен концерт насловен „Те сакаме сите Тоше“ кој вчера се одржа на Градскиот стадион во Скопје во чест на македонската музичка икона Тоше Проески собра над 40.000 илјади луѓе од земјава и регионот кои скоро четири часа пееја за него.

Желбата на македонската легенда со својата музика повторно да го наполни Градскиот стадион посакана на 5 октомври минатата година на неговиот последен концерт пред домашната публика синоќа се оствари.

Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше Tose_koncert4

Петти октовмри да стане ден на хуманост и музика - е пораката што ја пренесе вчерашниот концерт.

Во чест на Тоше, кој го загуби животот минатата година на 16 октомври во сообраќајна несреќа во Хрватска, вчера на Градскиот стадион во Скопје настапија Калиопи, Симон Трпчески, Аки Рахимовски, Адријан Гаџа, Руслана, Синтезис, Биља Крстиќ, Марија Шестиќ, Бојан Маровиќ, Гоца Тржан, Тони Цетински, Нина Бадриќ, Жељко Самарџиќ,..., оркестарот на Македонската опера и балет под диригенство на Саша Николовски - Ѓумар, како и бендот на Тоше.

На концертот беше поставена и 40-метарска бина со лед екрани и друга техника од близу 60 тони.

Пред почетокот на концертот на присутните им се обрати претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски на кој од страна на Фондацијата му беше доделена специјална статуетка која симболизира хуманост.

Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше Tose_koncert3

Покрај седумте издадени албуми на македонски јазик „Некаде во ноќта“, „Синот Божји“, „Ако ме погледнеш во очи“, „Ден за нас“, „По тебе“, „Божилак“ и „Игри без граници“, како и изведба на голем број странски хитови Тоше беше амбасадорот на добрата волја на УНИЦЕФ и постхумно прогласен за почесен граѓанин на Македонија.

Со вечерашниот концерт почнуваат и активностите на Меѓународната фондација „Тоше Проески“, која ќе се грижи за ликот и делото на Тоше.


На концертот, покрај настапите на пејачите од земјава и странство, допатува и Енди Рајт музичкиот продуцент на Тоше за неговиот албум на англиски јазик. На концертот беше исполнета уште една желба на Тоше - премиерна изведба на дуетот на англиски јазик со неговиот внук Кристијан.

Музичкиот спектакл директно го пренесуваа над 20 земји - држави од поранешна СФРЈ, но и Кипар, Бугарија и Романија, а сигналот го преземаа бесплатно 180 телевизии преку сателитот на Македонската телевизија како медиумски покровител. За време на концертот преку он лајн мост директно на Градскиот стадион се вклучија телевизии од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Бугарија.

Преку отворените донаторски линии на бројот 143-100 од мрежата на Космофон, ВИП, T-Mobile и Македонски телеком со или без префикс граѓаните можеа да донираат 100 денари кои Комисија формирана од Министерството за култура и Фондацијата „Тоше Проески“ по завршувањето на концертот треба да одлучи каде ќе ги донира.

Покровител на концертот беше Владата на Република Македонија и Министерството за култура, а организатор Меѓународната фондација Тоше Проески - Крушево.
Вратете се на почетокот Go down
http://krusevo.macedonianforum.net
Patricija-TOSE TE SAKAM

Patricija-TOSE TE SAKAM

Број на мислења : 15
Join date : 2008-08-07
Age : 25
Местолокација : stip

Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше Empty
ПишувањеПредмет: ZVEZDENOTO NEBO NA TOSE***   Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше I_icon_minitimeСре Окт 08, 2008 5:52 pm

Kolku bese ubavo i zalno...ne se opisuva.Site od srce ja ispeavme ''KAZNA MOJA SI TI''go napravivme *ZVEZDENOTO NEBO*,samo nasata najgolema zvezda ne bese do nas...ne gledase od gore,no sega nemase koj da ni kaze deka ne saka,sega ostanaa da 4ukat srcinjata samo za nego,samo za nasiot ANGEL,samo za MOETO MALE4KO...GO SAKAM
Вратете се на почетокот Go down
 
Над 40.000 луѓе на Градскиот стадион пееја во чест на Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Новости :: Архива на новости-
Отиди до: