HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлез
Главно мени

--------------------
--------------------
--------------------
 
Latest topics
» Постхумно уште две награди за Тоше во Хрватска
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeПон Jул 19, 2010 8:21 pm by Anali

» Nokia 8800 Gold Arte Triband 3G Unlocked Phone......500Euros
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:28 pm by Jake100

» Canon LEGRIA HF20 HD Camcorder.......600Euros
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Canon EOS 450D 12MP DSLR Camera---300Euro
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:27 pm by Jake100

» Apple iPhone 3G S 32GB(Speed) Quadband 3G HSDPA GPS Unlocked Phone....300Euros
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:26 pm by Jake100

» Nikon D700 12MP DSLR Camera---800Euro
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:25 pm by Jake100

» Koji je poslednji film koji ste gledali?
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:23 pm by sonja_tose

» BUKET ZA TOSETA- Kurir 21.05.2008
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:18 pm by sonja_tose

» tose angel
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мар 03, 2009 9:01 pm by sonja_tose

Радио во живо
 
 
 
 

Share
 

 Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 46
Join date : 2008-04-05
Age : 35
Местолокација : Krusevo

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мај 13, 2008 1:51 pm

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески

Идејното архитектонско решение за изградба на спомен-куќа за Тоше Проески на Гумење кај Крушево е едногласно избрано меѓу десетте пријавени труда на меѓународниот конкурс што го распиша Министерството за култура.

Автори се архитектите Дејан Секуловски и Дејан Спасеновски и соработникот Илија Божиновски. Предвидено е објектот да биде во форма на крст и да зафаќа површина од околу 870 метри квадратни.

Целта е меморијалниот центар постојано да биде посетуван и во него да бидат сместени сите значајни работи поврзани со животот и кариерата на најголемата македонска музичка ѕвезда. Во спомен-куќата ќе биде пренесена собата на Тоше во Крушево, музичкото студио, сите предмети од куќата во Злокуќани, неговиот омилен автомобил „буба“, неговата облека, предмети, награди и икони.

За најмалку два до три месеца треба да биде готово главното решение за градба на објектот, за кој има согласност и од семејството на Тоше. Потоа ќе следува и тендерот за изградба. Од буџетот за 2008 за спомен-куќата се одвоени осум милинои денари, но вкупната финансиска конструкција на проектот ќе зависи од финалното решение.

Од десетте труда пристигнати на конкурсот, еден бил меѓународен. За избраниот одлучила деветчлена комисија под претседателство на дипл. инж. Кристинка Радески.
Вратете се на почетокот Go down
http://krusevo.macedonianforum.net
vendy

vendy

Број на мислења : 51
Join date : 2008-05-02
Местолокација : Kotor , Crna Gora

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Re: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мај 13, 2008 7:46 pm

drago mi je to cuti , a nadam se da cu imati prilike da to i vidim ...
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 46
Join date : 2008-04-05
Age : 35
Местолокација : Krusevo

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Re: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мај 13, 2008 8:01 pm

vendy напиша:
drago mi je to cuti , a nadam se da cu imati prilike da to i vidim ...

da potrebno e takvo nesto na nasata dzvezda
Вратете се на почетокот Go down
http://krusevo.macedonianforum.net
cecaБрој на мислења : 7
Join date : 2008-05-13

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Re: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeВто Мај 13, 2008 8:02 pm

i ja se nadam
Вратете се на почетокот Go down
vendy

vendy

Број на мислења : 51
Join date : 2008-05-02
Местолокација : Kotor , Crna Gora

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Re: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeНед Мај 18, 2008 2:50 am

Вратете се на почетокот Go down
vendy

vendy

Број на мислења : 51
Join date : 2008-05-02
Местолокација : Kotor , Crna Gora

Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Re: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitimeНед Мај 18, 2008 2:53 am

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески Empty
ПишувањеПредмет: Re: Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески   Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Избрано идејно архитектонско решение за спомен-куќа на Тоше Проески
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Новости :: Архива на новости-
Отиди до: